• املاک عبدی
  • املاک عبدی
  • املاک عبدی
تاریخچه ی روز مادر
تاریخچه ی روز مادر

تاریخچه روز جهانی مادر
در هشتم مارس 1857، زنان کارگر کارگاه های پارچه بافی و لباس دوزی در نیویورک آمریکا به خیابان ها آمدند و خواهان افزایش دست مزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط بسیار نامناسب کار شدند. این تظاهرات با حمله پلیس و کتک زدن زنان برهم خورد. سال 1907 در دوره ای که مبارزات زنان برای تأمین حقوق سیاسی و اجتماعی اوج گرفته بود، به مناسبت پنجاه مین سال گشت تظاهرات نیویورک در هشتم مارس، زنان دست به تظاهرات زدند.

ایده انتخاب روزی از سال به عنوان روز زن نخستین بار در جریان مبارزه زنان نیویورک با شعار حق رأی برای زنان مطرح شد. دو هزار زن تظاهر کننده در 23 فوریه 1909 پیشنهاد کردند که هر سال در روز یک شنبه آخر فوریه، یک تظاهرات سراسری در آمریکا به مناسبت روز زن برگزار شود. از این رو روز جهانی زنان هر ساله در 8 مارس برگزار می شود. روز جهانی زن، روز بزرگ برپایی جشن هایی برای زنان در اکثر مناطق جهان است. تمرکز این جشن روی بزرگداشت، قدردانی، ارائهِ عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است.

روز مادر در ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی آغاز شد، اما بعدها در فرهنگ بسیاری از کشورها آمیخته شد (در درجه اول اروپای شرقی، روسیه و شوروی سابق). روز جهانی زنان در بسیاری از مناطق رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده تا عشق خود را به زنان بیان کنند. با این حال در مناطقی دیگر مانند استرالیا، اصل سیاسی و زمینه حقوق بشری که توسط سازمان ملل متحد تعیین شده، با قدرت اجرا می شود و آگاهی سیاسی و اجتماعی امیدوار کننده ای از مبارزات زنان در سراسر جهان به ارمغان می آورد.

سازمان ملل نیز از سال 1977 این روز را به عنوان (روز حقوق زنان و صلح بین المللی) به رسمیت می شناسد. گیاه حساس (درخت گل ابریشم)، نمادی از جشن روز زن در کشورهای ایتالیا و روسیه است. همچنین گل میموزا (گل خورشیدی) یکی از نمادهای این روز است.

تاریخ روز مادر سال 1400 + تاریخچه روز زن و زندگی نامه حضرت فاطمه زهرا (س)

روز مادر در ایران
روز مادر و روز زن در ایران همزمان با میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) گرامی داشته می شود.

ولادت حضرت زهرا (س) و روز مادر و زن
بیستم جمادی الثانی به یمن زادروز بانوی نمونه اسلام، فاطمه زهرا (س)، روز مادر نام گرفته است. زندگی و سیره حضرت زهرا (س) به قدری آموزنده و پاک است که هر زن آزاده ای در جهان، او را چونان قدیسه ای تحسین می کند, زنی که تولدش از دامن خدیجه کبری، همسر پیامبر گرامی اسلام (ص) و در کانون نخستین خانواده ی اسلامی با نغمه های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تکبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب (کوثر) به او عطا کرد.

تولد این بانوی گران قدر به ابتکار بنیان گذار جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) روز زن و روز مادر نام گرفت: اگر روزی باید روز زن یا روز مادر باشد، چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا (س) است؛ زنی که افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارک اسلام عزیز می درخشد. (صحیفه امام؛ ج 12، ص 274)

میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)
در بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت، از صلب پیامبر اکرم (ص) و از رحم پاک و مطهر خدیجه، دختری پا به عرصه وجود نهاد، دختری که همتای علی (ع)، سر منشأ و ریشه سلسله امامت و ولایت، و الگوی تمامی مؤمنین و موحدین است، بانویی که گل سرسبد تمام بانوان عالم است.

تاریخ روز مادر سال 1400 + تاریخچه روز زن و زندگی نامه حضرت فاطمه زهرا (س)

لقب های حضرت فاطمه (س)
از امام صادق (ع) روایت شده است: فاطمه (س) در نزد خداوند 9 اسم و لقب دارد: فاطمه، صدّیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، محدَّثه و زهراء

در منابع حدیثی و زیارات، القاب متعددی برای حضرت فاطمه (س) شمرده شده است:

زَهراء: درخشان و نورانی
عَذراء: پاکدامن
معصومَه: مصون از گناه
حَوراء: إنسیّه حوریه ای به صورت انسان
حُرَّه: آزاد
مُبارَکه: پربرکت
بَتُول: جدا و ممتاز از دیگران.
حَصَان: پاکدامن
زََکیَّه: پاکیزه (از زشتی های اخلاقی)
مَریم کُبری: مریم بزرگ
جایگاه حضرت زهرا (س) نزد پیامبر (ص)
حضرت زهرا (س) را نزد پیامبر احترامی عظیم بود بسی فراتر از احترام پدری به دخترش و این بگونه ای بود که حیرت دیگران را بر می انگیخت پیامبر (ص) با آن همه شأن و عظمت دست دخترش را می بوسید.

از عایشه نقل کرده اند که: فاطمه (س) هر گاه بر رسول خدا (ص) وارد می شد برای او از جای خود بر می خاست و سر فاطمه را می بوسید و او را در جای خود می نشاند و هرگاه پیامبر نزد حضرت فاطمه می رفت تا وی را ملاقات کند با یکدیگر روبوسی می کردند و با هم می نشستند.
 


تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۱۱/۰۲

تبلیغات